Producenci

Współcześni polscy kompozytorzy

ROIL "Raft of the Meadows" LP

ROIL "Raft of the Meadows" LP
ROIL "Raft of the Meadows" LP

Chris Abrahams -­ piano, Mike Majkowski ­- bass, James Waples ­- drums.

NoBusiness ma długą historię triów fortepianowych, od Marilyn Lerner/Ken Filiano/Lou Grassi’s Arms Spread Wide over Upcoming Hurricane Pascala Niggenkempera, Simona Nabatova i Geralda Cleavera po Plaything Gianniego Lenociego, Kenta Cartera i Billy’ego Elgarta. Ich najnowszym wydawnictwem jest ROIL, australijskie trio fortepianowe założone w 2007 roku, w skład którego wchodzą Chris Abrahams (p), Mike Majkowski (b) i James Waples (dr).

Abrahams jest znany głównie ze swojej współpracy z The Necks (odnoszącym duże sukcesy trio fortepianowym z udziałem Lloyda Swantona i Tony'ego Bucka) i podobnie jak oni, muzyka ROIL również powoli się rozwija – ale zapewnia bardziej otwarty kontekst. Jednakże, podobnie jak w The Necks, również nacisk położony jest na zbiorową improwizację i powtórzenia, aby stworzyć transową atmosferę. Skłonność Abrahamsa do dziwnych, ale prostych figur i elementów rytmicznych, bez ograniczania interaktywnych możliwości swobodnej improwizacji, doskonale łączy się z bardzo fizyczną i mocną grą na basie Majkowskiego oraz eleganckimi i subtelnymi wtrąceniami Waplesa.

Bardzo często utwory zaczynają się od wstępnych konstrukcji jednego z muzyków, zanim pozostali je skomentują, ale potem nigdy nie utkną w melodii czy rytmie, raczej przesuwają utwór w innym kierunku, co często zdarza się niemal niezauważalnie. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest utwór tytułowy, w którym dominuje Majkowski, ze stoickim spokojem grający jedną nutę przy akompaniamencie Waplesa na talerzach. Następnie Majkowski postanawia zmienić linię basu i Waples odchodzi, ale wkrótce zastępuje go Abrahams grający bardzo kontrastowy i wyboisty free jazzowy wzór z niezwykle wysokimi tonami. Tymczasem Majkowski chwycił za łuk, a jego nieśmiałe arcos przyćmiły eksperyment. To kontrolowana energia, kanciaste tekstury i delikatna dynamika odróżniają ROIL od The Necks. O ile podejście The Necks jest bardzo przystępne, a czasem nawet oczywiste (co bardzo mi się podoba), ROIL zasługuje na swoją półkę, eksplorując struktury i barwy, które są niepokojące, fragmentaryczne i irytujące.

Raft of the Meadows dostępny jest na winylu w limitowanej edycji 300 egzemplarzy.

Dostępność: na wyczerpaniu

Cena:

79,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl