Producenci

Distro

LIONEL MARCHETTI / EMMANUEL PETIT "DOCTEUR KRAMER" CD

LIONEL MARCHETTI / EMMANUEL PETIT "DOCTEUR KRAMER" CD
LIONEL MARCHETTI / EMMANUEL PETIT "DOCTEUR KRAMER" CD

Dostępność: na wyczerpaniu

Cena:

35,00 zł

szt.

Martin Klapper / Johannes Bergmark "58 Tracks From A Common Orbit" CD

Martin Klapper / Johannes Bergmark "58 Tracks From A Common Orbit" CD
Martin Klapper / Johannes Bergmark "58 Tracks From A Common Orbit" CD

Martin Klapper: objects, toys, electronics,  Johannes Bergmark: specified instruments.

Płyta tak niezwykła, że jej opis zacznę od garści rzeczowych informacji. Mamy tu aż 58 utworów zarejestrowanych przez duet, którego instrumentarium stanowi niezliczona ilość przedmiotów, z których jedynie niewielką cześć stanowią "normalne" instrumenty, zaś reszta to przeróżne sprzęty domowe, zabawki, śmieci czy wreszcie tajemnicze obiekty własnej konstrukcji. Płyta to naprawdę wyjątkowa, ponieważ przy takim doborze środków stworzenie czegokolwiek, co może zainteresować kogoś więcej niż tylko twórcę, wymaga ogromnej dyscypliny. Trzeba przyznać, że Bergmark i Klapper udowodnili, iż jest to jednak możliwe, a efekt może być wręcz oszałamiający. Jak można się domyślić, akcja toczy się tu w zawrotnym tempie. Słuchacz jest wręcz bombardowany dźwiękami, z których każdy wydaje się nowy i niezwykły, a ich pochodzenia możemy się jedynie domyślać. Podział na utwory jest raczej umowny, ponieważ nie sposób usłyszeć przerw pomiędzy kolejnymi odsłonami. Co więcej, artyści zachęcają do słuchania ich w dowolnej kolejności, co w praktyce oznacza zupełnie nowe doświadczenie przy każdym odbiorze. Dźwięki są tak dziwne i jest ich tak wiele, że trudno mi znaleźć porównanie, które mogłoby w jakikolwiek sposób przybliżyć tę muzykę. Może szalona kreskówka bez obrazu? A może mozaika stworzona z chaotycznie rozrzuconych strzępków odgłosów naszej cywilizacji? A może skakanie po setkach kanałów telewizyjnych z zamkniętymi oczami? Właściwie wszystko to, i dużo więcej. Najważniejsze jednak, że można tej płyty słuchać z przyjemnością, co mnie samego, szczerze mówiąc, dziwi. Więcej nawet - słuchanie jej to fascynująca przygoda. Nie potrafię tego wytłumaczyć, bo sam byłem do niej uprzedzony zanim jej posłuchałem. Duet wystąpił na festiwalu Musica Genera w 2003 roku i koncert był fantastyczny, kiedy jednak dowiedziałem się, że ma się ukazać płyta, myślałem sobie: nie, to się nie sprawdzi, to trzeba widzieć". Myliłem się, warto sięgnąć po tę niezwykłą muzykę, jednak ostrzegam - jest to spore wyzwanie, choćby ze względu na intensywność i gęstość tego materiału. Na koniec muszę wspomnieć o tym, co moim zdaniem jest jednym z najważniejszych jej elementów, co sprawia, że słucha się jej dobrze, a co jest w muzyce improwizowanej spotykane niezwykle rzadko. Chodzi mi o ogromne poczucie humoru, ewidentne podczas koncertu, obecne również na płycie. Nieraz słuchając jej można wybuchnąć serdecznym śmiechem!

(-) Wojciech Mszyca jr. (Glissando)

Dostępność: na wyczerpaniu

Cena:

35,00 zł

szt.

Olaf Rupp / Joe Williamson "Kernel Panic" CD

Olaf Rupp / Joe Williamson "Kernel Panic" CD
Olaf Rupp / Joe Williamson "Kernel Panic" CD

Olaf Rupp: acoustic guitar,  Joe Williamson: double bass.

You wake up and find a room full of things, but no music. Music has to be reinvented every day. You take your instrument and play - and there it is. Others come and talk about "influences" and f...jazz and clusters and all their helpless keywords. Joe Williamson and Olaf Rupp met in Berlin, Prenzlauer Berg in 1999 and played just from their simple inner impulse. They wanted to produce the sound that had to be produced. And why shouldn't they? Every craw does it. And every rusty garden door.

– Olaf Rupp

Album tak odmienny od poprzedniego, że przy pierwszym kontakcie wręcz szokujący. Ten całkowicie akustyczny duet gitarzysty i kontrabasisty podczas pierwszego słuchania przytłacza ilością dźwięków, intensywnością przekazu. Nagrywający wcześniej między innymi dla FMP Rupp i Williamson, znany choćby z tria Trapist, grają razem muzykę wymagającą absolutnego skupienia i niełatwą, głównie za względu na gęstość muzycznej materii. Szczególnie Rupp, dysponujący tyleż wirtuozowską, co nieortodoksyjną techniką, dosłownie bombarduje nas gitarowymi dźwiękami. Obaj muzycy operują technikami wykraczającymi poza tradycyjne traktowanie swoich (klasycznych, bądź co bądź) instrumentów, urozmaicając znacznie muzykę pod względem brzmieniowym. Obok momentów bardzo intensywnych pojawiają się również spokojniejsze, płyta jest bardzo różnorodna i wraz z kolejnymi przesłuchaniami dostarcza wciąż nowych wrażeń. Moim zdaniem jednak, przesłuchanie albumu w całości to wyzwanie, którego sam nie jestem w stanie podejmować zbyt często. Podobne wrażenie odniosłem na koncercie (muzycy wystąpili na festiwalu Musica Genera w 2003 roku) - fascynujący początkowo koncert zaczął się z czasem trochę dłużyć i pod koniec trudno już było utrzymać poziom skupienia, jakiego wymaga intensywność przekazu tego duetu. Z płytą jest podobnie, jednak pozwala ona słuchaczowi na indywidualny dobór odpowiedniej dawki muzyki; tym samym jej nadmiar przestaje być wadą.

Dostępność: na wyczerpaniu

Cena:

35,00 zł

szt.

YÔKO HIGASHI / LIONEL MARCHETTI "OKURA 73°N - 42°E" CD

YÔKO HIGASHI / LIONEL MARCHETTI "OKURA 73°N - 42°E" CD
YÔKO HIGASHI / LIONEL MARCHETTI "OKURA 73°N - 42°E" CD

Dostępność: brak towaru

Cena:

35,00 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl